01 marca, 2017

Wspomaganie stawów z ArthroScan

Kolejnymi suplementami jakie testowałyśmy w ramach współpracy ze Scanvet były preparaty z serii ArthroScan na wspomaganie stawów. Otrzymałyśmy dwa produkty z tej linii: kęsy oraz syrop.
Na początek spróbuję Wam odpowiedzieć na pytanie po co stosować u psów suplementy na stawy.
Przyczyny podawania są różne. Preparaty tego typu zalecane są w okresie wzrostu ras olbrzymich i dużych, u psów sportowych, pracujących, aktywnych, z nadwagą oraz u seniorów. 
W naszym przypadku zaczęłam rozglądać się za suplementami chwilę po urazie łapki. Narażam Kibę na duże obciążenia podczas treningów, więc moim obowiązkiem jest prawidłowe dbanie o jej zdrowie i samopoczucie. Chciałabym zminimalizować ilość kontuzji, a jednak nie zawsze rozgrzewka i masaże są w stanie mi to zapewnić. Problem pojawił się przy wyborze odpowiedniego produktu z powodu niskiej smakowitości większości próbowanych, na szczęście podczas tych testów sprawa szczęśliwie się rozwiązała.
Zacznę od ArthroScan Kęsów, które poszły na pierwszy ogień. Czas podawania w naszym przypadku to miesiąc.

Zastosowanie: Profilaktycznie u zwierząt w okresie wzrostu, szczególnie dużych i olbrzymich ras, u psów sportowych, pracujących i aktywnych oraz u psów seniorów lub z nadwagą. Wspomagająco w stanach zapalnych, zwyrodnieniach i innych problemach w obrębie stawów, zaburzeniach rozwojowych stawów, po urazach narządu ruchu i zabiegach ortopedycznych.

1 kęs zawiera:
Glukozamina (600mg)- stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej, wspomaga regenerację chrząstki, zapobiega mikrouszkodzeniom związanym z intensywnym ruchem lub przeciążaniem stawów
Omega 3 (300mg)- kwasy spowalniające starzenie się komórek, naturalne działanie przeciwzapalne
MSM (250mg)- stanowi źródło siarki niezbędnej do syntezy glikozaminoglikanów. wykazuje właściwości przeciwbólowe, zapobiega skurczom mięśni oraz regenerację po wysiłku
Siarczan chondroityny (240mg)wspomaga regenerację chrząstki, zapobiega mikrouszkodzeniom związanym z intensywnym ruchem lub przeciążaniem stawów
Kolagen- typ II (30mg)- główny składnik macierzy chrząstki stawowej, istotny do utrzymania jej odporności i elastyczności
Kwas hialuronowy (30mg)- odpowiada za lepkość, właściwe funkcjonowanie mazi stawowej oraz odżywienie chrząstki stawowej, chroni powierzchnię chrząstki przed uszkodzeniami
Czarci pazur (25mg)- działanie przeciwzapalne
Mangan (2,5mg)- niezbędny w syntezie kolagenu
Witamina C (50mg)- niezbędna w syntezie kolagenu, przeciwutleniacz
Witamina E (100 j.m.)- antyoksydant, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych

Skład: płatki pszenne, kukurydza (ekstrudowana), gliceryna, siemię lniane, glukozamina, Omega 3 kwasy tłuszczowe, dimetylosulfon (MSM), siarczan chondroityny, kolagen (typ II), kwas hialuronowy, melasa z trzciny cukrowej, olej roślinny (sojowy), lecytyna surowa. Dodatki: Witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu (mg/kg): Witamina C (E300) 6250mg, witamina E (E306) 12500 j.m.; Naturalne produkty botaniczne (mg/kg): wyciąg z Harpagophytum procumbens (Czarci pazur) 3100mg. Pierwiastki śladowe (mg/kg): Mangan (E5) w postaci siarczanu manganu jednowodnego 310mg, konserwant (sorbinian potasu – E202)

Opakowanie Kęsów jest naprawdę olbrzymie. Nic dziwnego w końcu musi pomieścić 60 dużych kęsów. Po udanej próbie otwarcia szczelnie zabarykadowanego pudełka do mojego nosa dotarł bardzo intensywny zapach, co prawda nie jest on z tych, które od razu odrzucają od danego produktu lecz nadal nie jest na mojej top liście :D. Zapach ten w sekundę przywiódł do mnie także Kibę, która wyraziła duże zainteresowanie kęsami. Tym co pozytywnie mnie zaskoczyło to duża smakowitość produktu. Kiba mająca duże wymagania traktowała kęsy na równi z rybnymi smakołykami, dlatego wykorzystywałam je jako nagródkę za sztuczki. Dawkowanie jest bardzo przyzwoite, z początku Kiba o wadze 16 kg dostawała 1,5 kęsa, jednakże po 2-3 tygodniach producent zaleca zmniejszenie dawki o połowę, co daje nam prawie dwa miesiące cieszenia się produktem :).
Efekty działania trudno ocenić na psie niemającym problemów natury zdrowotnej. W okresie podawania kęsów nie zaobserwowałam sztywności stawów, kondycja Kiby znacznie się poprawiła oraz przy nagłym wprowadzeniu długich spacerów w okresie świątecznym w przeciągu kilku dni młoda zgubiła ponad kilogram nagromadzonego podczas leniuchowania tłuszczyku, co wcześniej trwało jednak troszkę dłużej.

Cena Kęsów waha się w okolicach 90-100zł.
Teraz przejdźmy do produktu, który na stale zagości w naszym domu, a jest nim Arthroscan Syrop.

Zastosowanie: ArthroScan Syrop stosuje się wspomagająco w problemach ze strony układu ruchu u psów. Starannie dobrane składniki wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów i odżywienie chrząstki stawowej.
- wspomagająco przy zmianach zwyrodnieniowych i stanach zapalnych
- wspomagająco po urazach i zabiegach ortopedycznych
- profilaktycznie u młodych psów w okresie rozwoju chrząstek stawowych, u psów dużych ras, z nadwagą, psów aktywnych i sportowych, narażonych na zwiększone obciążenie układu ruchu.

Skład: Sorbitol, Glukozamina, Dimetylosulfon (MSM), Siarczan chondroityny, Kolagen (typ II), Kwas hialuronowy. Dodatki: witaminy, prowitaminy i chemicznie dobrze zdefiniowane substancje o podobnym działaniu (mg/kg): Omega 3 (Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe) 60 000mg,Witamina C (E300) 10000mg, naturalne produkty botaniczne (mg/kg): wyciąg z Harpagophytum procumbens (Czarci pazur) 5000mg. Pierwiastki śladowe (mg/kg): Mangan (E5) w postaci siarczanu manganu jednowodnego 500mg.

Właściwości syropu są bardzo podobne do właściwości kęsów, jednakże dzięki płynnej konsystencji jest lepiej przyswajalny w organizmie.
Pierwsze co się rzuca w oczy to buteleczka, która posiada bardzo ciekawy i ułatwiający użycie patent. Jest nim pompka z dozownikiem, która pozwala na idealne odmierzenie zalecanej dawki. Na przykład dla gnomika przewidywana dawka to 3 naciśnięcia pompki, jedno naciśnięcie zawiera 2,2 ml, więc dziennie schodziło nam 6,6 ml syropu. co przeliczając na całą pojemność butelki (500ml) daje nam 75 dni z syropkiem. 
Syrop nie ma zapachu, ma brunatną barwę i jest o rozwodnionej konsystencji. Można go podawać z karmą, co jest chyba najwygodniejszą formą, ale jak się okazuje jest na tyle smaczny, że nawet naczelny niejadek Kiba nie miała problemu z wylizywaniem go z pustej miski, co zdarzyło jej się pierwszy raz :).
Miałam okazję sprawdzić również rzeczywiste działanie syropu i efekty są naprawdę zadowalające. W okresie testowania gnomik kilkukrotnie zeskoczył z samej góry kładki na ubity śnieg po czym nie odnotowałam żadnych skutków przeciążenia stawów, ruch pozostał płynny, a Kiba mogła kontynuować radosne hasanie :). Również po dłuższym spacerze lub intensywnej aktywności młoda o wiele szybciej wraca do formy i zdecydowanie wolniej ulega zmęczeniu .

Cena za opakowanie 500 ml to około 125 zł.
Uważam, że oba produkty są warte wypróbowania. Jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego syropek zawita w diecie Kiby już na dłużej :).

2 komentarze:

  1. Ciekawe produkty, słyszałam już kiedyś o nich, może kiedyś się skuszę :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Może powinnam się nad nimi zastanowić, bo ostatnio mieliśmy małe problemy z łapkami. Potrzebne była interwencja weterynarza i niestety nie obyło się bez kołnierza https://johndog.pl/produkt/kolnierz-ochronny-dmuchany/. Na szczęście znalazłam dmuchany i moja Kersi nie mogła go ściągnąć. Powoli wraca do sił. Chcemy wrócić do treningów. Myślisz, że warto wprowadzić ten suplement do jej diety?

    OdpowiedzUsuń